İstanbul PRP Tedavisi

  PRP tedavisi İstanbul, yenileyici trombosit hücreleri bakımından zenginleştirilmiş plazma sıvısı ile yapılan, özel bir uygulamadır. Kanda dokuların yenilenmesini ve gençleşmesini sağlayan trombosit isimli hücreler yer alır. Bu hücreler herhangi bir yıpranma ve doku hasarı durumunda hedef bölgeye ulaşır ve buradaki dokuları onarmaya başlarlar. Ancak sayıları az olduğu için bazı doku hasarlarını gideremeyebilirler. PRP tedavisinde, ağrısız ve konforlu bir işlemle bahsi geçen hücreler bakımından zengin bir serum elde edilebilir. Daha sonra ise bu serum hedef bölgelere enjekte edilir. Böylece bu bölgelerdeki doku gençleşmesi ve yenilenmesi desteklenmiş olur. Yazımızın devamında ‘’PRP tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’PRP tedavisinin faydaları nelerdir?’’, ‘’PRP tedavisi kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’PRP tedavisi tekrarlanabilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul PRP tedavisi ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi için Op. Dr. Alper Burak Uslu ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz. 

  PRP Tedavisi Nedir?

  PRP tedavisi, kanda yer alan iyileştirici ve yenileyici hücrelerin, vücudun herhangi bir bölgesindeki doku hasarını ortadan kaldırmak ve dokuların gençleşmesini sağlamak amacıyla kullanıldığı özel bir uygulamadır. Bu uygulama ‘’Platelet Rich Plasma’’ olarak da bilinmektedir. PRP uygulaması sırasında herhangi bir cerrahi işleme başvurulmamaktadır. Yani bu uygulamanın, estetik cerrahi operasyonlarında olanın aksine uzun ve zahmetli bir iyileşme süreci yoktur. PRP tedavisi yaptıran bireyler uygulama tamamlandıktan sonra ayağa kalkabilir ve günlük yaşamlarına dönebilirler. PRP tedavisi bu yönüyle son derece avantajlıdır. 

  PRP Tedavisi Neden Yapılır?

  PRP tedavisi günümüzde tıbbın pek çok dalında, pek çok amaç doğrultusunda kullanılmaktadır. Bu amaçlardan bazıları şunlardır:

  • Hedef bölgede yer alan doğal iyileşme ve yenilenme mekanizmalarını harekete geçirmek.
  • İyileşme sürecini hızlandırmak.
  • Dokuların genç ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlamak.
  • Yara izleri, sivilce izleri ve lekeler ile mücadele etmek.
  • Dokuların yenilenmelerini ve hem estetik hem de işlevsel açıdan çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşmalarını sağlamak.
  • Genital PRP kapsamında, genital dokuların yenilenmelerini ve cinsel uyaranlara karşı daha duyarlı bir yapı kazanmalarını sağlamak.

  PRP tedavisi bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir. 

  PRP Tedavisi İstanbul Kimlere Yapılabilir?

  PRP tedavisi büyük oranda kozmetik ve estetik amaçlı gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu yüzden bu işlemin 18 yaşından küçük olan bireylere uygulanması önerilmemektedir. Bununla birlikte reşit olan bireyler diledikleri zaman PRP tedavisi yaptırabilmektedirler. Günümüzde hem erkekler hem de kadınlar, yaygın bir şekilde PRP tedavisi yaptırmaktadır. 

  PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

  PRP tedavisinin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Cilt yüzeyinde yer alan yaraların, izlerin ve lekelerin iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Dokularda meydana gelen hasarın iyileşme hızını arttırır ve dokuların yeniden işlevsel bir yapı kazanmalarına yardım eder
  • Cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Uygulandığı bölgedeki dokuların gençleşmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.

  PRP tedavisinin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

  PRP Tedavisinin Etkileri Kalıcı Mı?

  PRP tedavisi ile elde edilen kazanımlar, zaman içerisinde meydana gelen doku yıpranması ile kaybedilebilmektedir. Bunun önlenebilmesi için bireye büyük bir rol düşmektedir. PRP tedavisi yaptıran bireylere sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeleri, cilt bakımlarını aksatmamaları ve düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilmektedir. Böylece PRP tedavisi ile elde edilen kazanımlar uzun yıllar boyunca korunabilmektedir. 

  PRP Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

  İsteyen bireyler PRP tedavisini belli aralıklarla tekrarlatabilirler. PRP tedavisinin tekrarlanması mümkündür ve hatta bazı uzmanlar tarafından önerilmektedir. PRP tedavisinin tekrarlanması sayesinde elde edilen kazanımlar daha da kalıcı olacaktır. 

  PRP Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  PRP tedavisi, uygulamaya hazırlık aşamasıyla birlikte yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Bu süreç hasta için son derece konforludur. 

  PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

  PRP tedavisi iki aşamalı bir uygulamadır. Bu uygulamanın ilk aşaması sırasında, hastadan 1 ila 2 tüp kadar kan alınmaktadır. Bu miktar son derece az olduğu içi hasta kan alımından etkilenmemektedir. Alınan kan, özel bir tüpün içerisinde santrifüj işleminden geçmektedir. Böylece platelet isimli yenileyici ve gençleştirici hücreler kandaki ağır maddelerden ayrılmaktadır. Daha sonra ise bu yenileyici hücreler, uygulamanın ikinci aşamasında hedef bölgelere enjekte edilmektedir. Böylece PRP tedavisi başarıyla sonlanmaktadır.

  Hastalar PRP işleminin ardından taburcu olurlar, evlerine dönmeleri veya günlük yaşamlarına devam etmeleri mümkündür. 

  İstanbul PRP Tedavisi Fiyatları 2024

  PRP tedavisi fiyatları ve ameliyatsız estetik ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi için Op. Dr. Alper Burak Uslu ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button